Liečba plynovými injekciami

Procedúru aplikuje lekár. Cena 8 €.

Plynové injekcie sú veľmi účinnou metódou, pri ktorej sa do presne vymedzených bodoch na pokožke aplikuje 5 až 20 ml medicínskeho oxidu uhličitého. Táto procedúra je založená na metóde stimulácie, relaxácie, ktorá je obľúbená aj v akupunktúre. CO2 sa totiž veľmi dobre vstrebáva do žilového a lymfatického obehu.

Využíva sa čistý medicinálny oxid uhličitý (CO2), aplikovaný formou podkožných injekcií s cieľom ošetriť bolestivé body a hyperalgické zóny.

V mieste aplikácie sa oxid uhličitý rýchlo vstrebáva a vytvára v  tkanive mierny tlak, ktorý sa mení na pocit tepla. Aplikáciou medicinálneho oxidu uhličitého do podkožia sa navodzuje stav lokálnej vazodilatácie (zníženia tonusu cievnej steny a jej následného rozšírenia).

Dôsledkom je zlepšenie lokálneho i celkového prekrvenia tkanív, zlepšenie výživy, uvoľnenie svalového napätia, zvýšenie pružnosti väziva a tiež podpora regenerácie.

Všetky tieto procesy vedú k zlepšeniu celkovej výkonnosti organizmu a činnosti pohybového aparátu.

Liečebné účinky plynových injekcií:
Indikácie podania plynových injekcií:
Kontraindikácie podania plynových injekcií:

Priebeh aplikácie

Plynové injekcie sa aplikujú tenkou injekčnou ihlou do reflexných zón v okolí chrbtice, kĺbov, končatín, svalových bolestivých bodov, okolia jaziev a do akupunktúrnych bodov.

Doporučená je aplikácia 4-5x do týždňa (1 lokalita) v celkovom počte 5-10 aplikácií. Pozitívny efekt sa môže dostaviť už po 1–3 aplikáciách.

Neskôr môže byť liečba doplnená ďalšími aplikáciami a opakovaná o 2 až 6 mesiacov.

  • Pred podaním by ste nemali mať žiadne akútne ochorenie, horúčku ani zvýšenú teplotu, žiadne akútne kožné ochorenie (napr. herpes simplex, zoster, ….),
  • Mali by ste byť schopný tolerovať aplikáciu krátkou injekčnou ihlou.
  • Nemali by ste užívať antikoagulanciá (napr. Warfarín, nízkomolekulárne heparíny – napr. Clexane, Fraxiparine, Fragmin ), antiagreganciá sú prípustné a nepredstavujú obmedzenie v aplikácii plynových injekcií.
  • Pred podaním informujte lekára o užívaných liekoch a alergiách.
  • 5-10 minút po aplikácii môže byť prítomné začervenanie a pretrvávať teplý pocit v mieste podania.
  • V prípade bolesti v mieste vpichu, diskomfortu, prípadne iných vedľajších účinkov je potrebné to nahlásiť lekárovi.
  • Zriedkavé a nezávažné – napr. mierne krvácanie v mieste vpichu, začervenanie kože, bolestivosť alebo alergická reakcia na dezinfekčný prostriedok
  • V ošetrovaných oblastiach sa môžu vyskytnúť drobné modriny.
  • Počas priebehu aplikácie môže byť prítomný pocit mrazenia, pálenia alebo svrbenia oblasti aplikácie, ktoré po chvíli ustúpi.